Jak działają elektryczne pastuchy ?

23 06 2010

Większości osób elektryczny pastuch kojarzy się z elektryzatorem – taśmą pod napięciem rozciągnięta pomiędzy palikami. Można takie urządzenie spotkać na pastwiskach lub jako wzmocnienie ogrodzenia przy padoku dla koni. Tymczasem mianem elektryczny pastuch określa się także system, którego poprawna nazwa brzmi niewidoczne ogrodzenie.

Nie bez powodu nazwano to ogrodzenie niewidocznym. Składa się ono z niewielkiego nadajnika i cienkiego przewodu antenowego, zaizolowanego, którego średnica wraz z izolacją nie przekracza 3 milimetrów. Nadajnik takiego systemu umieszcza się w domu lub garażu czy też altanie. Ważne by było to po prostu miejsce zadaszone. Nadajnik taki należy również podłączyć do gniazdka elektrycznego za pomocą stosownego zasilacza jaki znajdziemy w zestawie. W zestawie takim znajdziemy także wcześniej wspomniany przewód antenowy, zazwyczaj o długości od 100 do 150 metrów. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby go oczywiście wydłużyć o kolejne metry.

Przewód taki podłączamy do nadajnika i otaczamy posesję. Możemy także „zahaczyć” o miejsca, w których nie życzymy sobie obecności czworonoga np. basen lub oczko wodne. Drugi koniec przewodu również musi znaleźć się w nadajniku, tak by całość tworzyła obieg zamknięty. Przewód możemy zakopać, przysypać korą lub wpleść w ogrodzenie – pełna dowolność uzależniona od potrzeb i możliwości. Pies natomiast nosić będzie specjalną obrożę z odbiornikiem, która skoryguje zachowanie pupila podczas zbliżania się do przewodu. W pierwszej kolejności po podejściu do przewodu pies usłyszy dźwięk ostrzegawczy,a kiedy podejdzie bliżej obroża skoryguje zachowanie psa impulsem korekcyjnym – elektrostatycznym.


Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>